Faq

Nikdo není vševědoucí, proto Vás jistě potěší naše sekce ČASTO KLADENÝCH OTÁZEK (FAQ), která může objasnit některé Vaše nejasnosti. Pokud ani zde nenajdete odpověd na Vaší otázku, neváhejte a kontaktujte nás. Vše potřebné naleznete v sekci PODPORA

1. Komponentní vs. koaxiální reproduktory

Hodně začátečníků nezná přesný rozdíl mezi komponentními a koaxiálními reproduktory (kromě vyšší ceny u komponentních). Je dobré se podívat nejprve na několik základních vlastností zvuku z akustiky. Zde se dozvíme, že basová složka hudby se šíří velmi dobře všemi směry, zatímco zvukové pásmo vyzařované výškovými reproduktory je velmi dobře pohlcováno. Pro jednoduchost uvažujme reproduktory v předních dveřích vozu. Koaxiální reproduktory hrají všechna pásma směrem do nohou řidiče i spolujezdce - proto slyšíme z výškového spektra hudby velmi málo. A toto je hlavní výhoda komponentních reproduktorů - díky oddělenému výškovému reproduktoru máme možnost jej umístit výše, tudíž nedochází k takovým ztrátám, což v praxi znamená podstatně kvalitnější, detailnější a prostorovější zvuk. Za účelem kvalitního zvuku jsou komponentní reproduktory v předních dveřích téměř povinností!

2. Uzavřená vs. bassreflexová subwooferová ozvučnice

Nelze jednoznačně říci která ozvučnice je lepší, a to proto, že každý subwoofer je vhodnější pro jinou ozvučnici, a také každý máme trošku jiné požadavky a potřeby. V praxi ale můžeme obecně říci, že uzavřená ozvučnice je vhodnější pro kvalitativně náročnější hudbu, jako je rock, pop, jazz, vážná hudba. Daní za toto nám je nižší akustický tlak, tudíž i hlasitost tohoto subwooferového boxu. Bassreflexová (nebo taktéž větraná) ozvučnice je vhodnější pro taneční hudbu, je to jakýsi kompromis kvality a akustického tlaku, díky tomuto je to nejpoužívanější typ ozvučnice. Dobré je rovněž zmínit složitost stavby obou ozvučnic - zatímco uzavřená ozvučnice není tolik náročná na přesný objem, u bassreflexové i drobné odchylky od udaných parametrů mohou znamenat podstatně odlišný zvuk.